Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Smok

Fabularna etiuda filmowa, której tematem jest historia panowania pana Smoka na zamku.

Wędrowny rycerz Lancelot pyta mężczyznę wypasającego owce o drogę do zamku pana Smoka. Osobisty sekretarz pana Smoka – pan Henryk - przemawia z ruin zamku do grupy ludzi zgromadzonych u podnóża budowli. Są to przedstawiciele mieszkańców okolicznego miasta. Mówca wspomina, iż zamek od ponad 600 lat cieszy się protektoratem pana Smoka, któremu co roku miasto, na dowód przymierza, ofiarowuje dziewicę. W tym roku będzie to Elza - córka kustosza Szarlemania. Ludzie wiwatują. Nadchodzi rycerz, który zwraca zgromadzonym uwagę, iż nie powinni się cieszyć z porwania przez smoka najpiękniejszej dziewicy. Tłum lekceważy słowa rycerza.

Elza wraz z młodym mężczyzną prowadzą rycerza do pana Smoka. Smok okazuje się być człowiekiem, co dziwi rycerza, który spodziewał się spotkać stwora o trzech głowach. Rycerz komunikuje, iż przybył wyzwać Smoka na pojedynek. Smok przyjmuje wyzwanie i wydarzenie zostaje zaplanowane na kolejny dzień w samo południe.

Rycerz rozmawia z burmistrzem miasta, który wyjawia, że boi się Smoka. Rycerz informuje, że zamierza uwolnić burmistrza od zmartwień zabijając Smoka. Jednak burmistrz się nie cieszy, ponieważ obecność Smoka poskramia zastępcę burmistrza i jego popleczników, co jest na rękę burmistrzowi. Burmistrz chce, aby rycerz się oddalił. Ten odmawia. Dochodzi do pojedynku rycerza ze Smokiem.

Z powodu epidemii chorób ocznych pan Smok zabrania ludowi patrzeć w górę. Co się dzieje na wysokościach będzie ogłaszane w komunikatach, które będzie publikował osobisty sekretarz pana Smoka – pan Henryk.

Sekretarz relacjonuje ludności przez quasi megafon z metalowego imbryka pojedynek Lancelota z panem Smokiem, ponieważ, jak ogłoszono, z powodu epidemii chorób ocznych pan Smok zabrania ludowi patrzeć w górę. Rycerz Lancelot zaginął w trakcie walki. Ludność miasta rysuje litery „L” na murach w dowód poparcia dla Lancelota, co drażni pana Smoka. Lancelot pojawia się cudownie po jakimś czasie w zamku i kończy rządy pana Smoka, przywracając demokrację. Elza znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Data produkcji: 1979

Czas trwania: 16’10”

Barwa: kolor

TWÓRCY:

Jerzy Moszkowicz (realizacja teatralna)

Piotr Łazarkiewicz (realizacja filmowa)

Krzysztof Magowski (realizacja filmowa)

Eugeniusz Szwarc (autor pierwowzoru)

Waldemar Dobrzyniecki (zdjęcia)

Jerzy Sobociński (zdjęcia)

Józef Cedrowicz (dźwięk)

Wykonawcy zbiorowi:

Socjalistyczny Związek Studentów Polskich

Teatr „Jan” UCK

Cicibór Poznań

UAM

Klub

Zameczek

Sosnowiec

"Projekt rekonstrukcji dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".