Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

01.07.2024
Źródło: mat. prasowe organizatora

Nasze dwie krótkometrażowe produkcje fabularne zostały nagrodzone na 53. Edycji Lubuskiego Lata Filmowego!

🏆 Lena Jaworska i jej Grajdło zdobywa Srebrne Grono w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych, jury doceniło w filmie reżyserię, czułość w portretowaniu dojrzewania w świecie z pogranicza realizmu i magii.

🎬 Grajdło | reżyseria Lena Jaworska | zdjęcia Paweł Kozak | kierownictwo produkcji Kamil Dominik Warszawski | prod. 2024 r.

🏆 W tym samym Konkursie nagrodzony został również Pierwszy taniec w chmurach Michała Mieszczyka, zdobył on Wyróżnienie za wiarygodny portret naturalistycznego świata z promykiem nadziei.

🎬 Pierwszy taniec w chmurach | reżyseria Michał Mieszczyk | zdjęcia Igor Połaniewicz | kierownictwo produkcji Edyta Bełza & Yana Honcharenko | prod. 2023 r.

Ponadto bardzo nas cieszy zdobycie Brązowego Grona w Konkursie Głównym Filmów Fabularnych - przez naszego absolwenta i obecnego wykładowcy, Pawła Maślony za film Kos. Jury w uzasadnieniu wskazało na nieszablonowe potraktowanie historii Polski i inteligentny mariaż oryginalnej formy z kinem gatunkowym. 👏

Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych filmów, każdemu z osobna należą się brawa, życzymy Wam dalszych sukcesów! 👏

🔗 Werdykty Jury we wszystkich Konkursach znajdziecie Państwo na stronie organizatora, do której link pozostawiamy TUTAJ.

17.06.2024
Na zdjęciu Marta Z. Nowak, reżyserka etiudy pt. Burnout

Burnout Marty Z. Nowak w miniony piątek miał swoją międzynarodową premierę na FEST – New Directors New Films Festival w Portugalii, 20 edycja festiwalu odbyła się w dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2024 r.

Dobrze jest się znaleźć w starannie dobranym międzynarodowym towarzystwie, serdecznie więc gratulujemy tej istotnej kwalifikacji do oficjalnej selekcji festiwalu. Życzymy całej ekipie powodzenia w zdobywaniu kolejnych festiwalowych wspomnień filmowych!

BURNOUT | reżyseria Marta Z. Nowak | zdjęcia Jakub Stoszek | kierownictwo produkcji Gabriela Fita, Tomasz Widera & Wiktoria Goczoł | produkcja Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, 2024 r.

Młoda kobieta doświadcza niepokojących wizji podczas pracy. Kiedy jej nowa umiejętność staje się problemem, próbuje odzyskać kontrolę nad swoim życiem w równie niepokojący sposób.

Powstanie filmu i podróż Marty do Portugalii na premierę nie byłaby możliwa bez wsparcia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który pierwotnie dofinansował film, a następnie wspomógł finansowo naszą studentkę w podróży na festiwal.

Dziękujemy!

17.06.2024
Na zdjęciu Marta Z. Nowak, reżyserka etiudy pt. Burnout
17.06.2024
Fot. Kadry z etiudy pt. Burnout (autor zdjęć: Jakub Stoszek)
17.06.2024
Fot. Kadry z etiudy pt. Burnout (autor zdjęć: Jakub Stoszek)
17.06.2024
Fot. Kadry z etiudy pt. Burnout (autor zdjęć: Jakub Stoszek)

17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska

Karolina Kłapkowska, absolwentka kierunku Realizacji obrazu i obecna doktorantka, podczas studiów w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego stworzyła m.in. krótkometrażową etiudę pt. Badylok, która została nagrodzona na kilku polskich festiwalach (w tym na Węgiel Film Festival).

Polecamy uwadze niedawno przeprowadzony wywiad z reżyserką, którego inicjatorką i rozmówczyni jest Samanta Stochla - Referent w Biurze Organizacyjnym – Obsługa Dydaktyczna.

Wywiad nosi tytuł: Staram się słuchać ludzi. Kobieta w świecie filmu, krótką zajawkę pozostawiamy poniżej, a na końcu link do całości materiału.

Zachęcamy do przeczytania!

Samanta Stochla: Kiedy przeglądam napisy końcowe filmów, Twoje nazwisko pojawia się przy wielu funkcjach:  fotosy, oświetlenie, współpraca operatorska, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, operator kamer, a także  teledyski… Czy jest coś, czego przy filmach nie robisz?

Karolina Kłapkowska: Szkoła rzetelnie przygotowuje do zawodu operatora filmowego, jednak warto również zrozumieć każdą z funkcji poszczególnych pionów na planie filmowym. To umiejętność, która w późniejszej pracy nad scenariuszem i opracowaniu całościowej wizji filmu bardzo pomaga, dając pewność w kształtowaniu materii filmowej. Kręciłam również teledyski i uważam, że każde doświadczenie stanowi krok naprzód. Muzyka ma zdolność wyzwalania pewnych obrazów w świadomości człowieka. Później pojawia się pytanie, jak przetłumaczyć to, co „uruchomiło” się na zamkniętą wizualnie formę, czyli na język filmu.

WYWIAD Z KAROLINĄ KŁAPKOWSKĄ

17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska
17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska

17.06.2024

Trwa Tydzień Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, my z tej okazji zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w projekcji kompozycji sono-wizualnej autorstwa naszego wykładowcy!

Ryszard Czernow. Martwe z natury. DUCH MATERII” - taki tytuł nosi kompozycja sono-wizualna autorstwa dr. hab. Ryszarda Czernowa, prof. UŚ, której projekcja odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 30 czerwca w Kinie Kosmos, w godzinach od 17:00 do 18:00

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Kompozycja sono-wizualna pt. „Duch materii”, powstała na bazie obrazów (cybergrafii), które składają się na cykl pt. ”Martwe z natury”, prezentowany w kilku galeriach sztuki w formie wystaw. Owe obrazy pierwotnie posiadały formę wielkoformatowych wydruków. W wyniku animacji ich cyfrowej wersji oraz precyzyjnemu skomponowaniu dźwięku, powstała quasi filmowa projekcja.

Jest to wielowarstwowy zbiór fotorealistycznych kompozycji, gdzie fotografia pełni funkcję służebną; jest tworzywem do realizacji nadrzędnej koncepcji wizualnej. Tak powstały obraz nie ma swojego czasu. Jest zawieszony w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Nie odnosi się także do konkretnego fragmentu rzeczywistości, bo jej w naturze nie ma. Został całkowicie wykreowany z fotograficznych wizerunków realnie istniejących obiektów.

„Duch materii”, ukazuje przejściowy stan materii ożywionej i nieożywionej, w której czas nieustannie „rzeźbi” swoje ślady. Otaczające nas artefakty będące pod wpływem fizyko-chemicznych praw doczesnego świata, ulegają nieustannej, destrukcyjnej presji owego czasu. Czasu, który wprzęga je w swoisty krąg obiegu materii.

ZAPISY I WIĘCEJ INFORMACJI

17.06.2024
Fot. Krzysztof Szlapa

Drodzy Studenci,

Uprzejmie informujemy, że w środę, 26 czerwca 2024 r., Biblioteka będzie czynna do godziny 13:45. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki wcześniej tego dnia lub w innym terminie.

Dziękujemy za zrozumienie.