W najbliższy czwartek 12 maja 2022 roku rozpocznie się 19. Węgiel Film Festival. Ideą festiwalu organizowanego przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest prezentacja twórczości studenckiej. Sercem festiwalu pozostaje konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych zrealizowanych przez studentów uczelni filmowych z całego świata. W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostanie 15 filmów fabularnych oraz 10 dokumentalnych, które oceni Jury w składzie: Ewa Puszczyńska, Łukasz Ronduda i Piotr Sobociński jr.
Podczas festiwalu będą miały miejsce pierwsze w Polsce targi branżowe szkół filmowych – Student Film Market, dedykowane obecnym i przyszłym studentom. Celem targów jest stworzenie przestrzeni wystawowej dla szkół filmowych, umożliwienie kontaktu między studentami różnych uczelni, a także spotkanie z przedstawicielami dużych i małych firm filmowych działających na rynku polskim. W pierwszej edycji wydarzenia udział wezmą: Szkoła Filmowa w Łodzi, Warszawska Szkoła Filmowa, Gdyńska Szkoła Filmowa, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz instytucje takie jak np. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Zawodowy Filmowców oraz Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Organizatorzy Węgiel Film Festival podczas czterech festiwalowych dni przygotowali szereg atrakcji. Reżyserzy castingu: Ewa Brodzka, Paulina Krajnik i Piotr Bartuszek wezmą udział w panelu dyskusyjnym o procesie budowania obsady i jego wpływie na kształt filmu. Tadeusz Łysiak – reżyser nominowanej do Oscara „Sukienki” przybliży drogę do międzynarodowego sukcesu swojego filmu. Talia Pristajecka – scenarzystka serialu „Zniewolona” opowie o roli showrunnera. Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny Studia Munka przedstawi programy i działania instytucji skierowane dla młodych filmowców. Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, scenarzysta i m.in. też konsultant scenariuszowy przybliży techniki budowania historii w scenariuszu filmowym. Twórcy najgłośniejszych polskich filmów minionego sezonu, takich jak „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Sweat” Magnusa von Horna, „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego i „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej w lekcjach mistrzowskich odniosą się do najciekawszych aspektów powstania ww. filmów. Natomiast debiutujący w pełnym metrażu absolwenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego: Marcin Filipowicz, Bartosz Blaschke, Tomasz Jurkiewicz i Michał Chmielewski w rozmowie z Agnieszką Smoczyńską opowiedzą o swojej drodze do debiutu.
19. edycja Węgiel Film Festival odbędzie się w dniach 12-15 maja 2022 w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na część warsztatową obowiązują zapisy.
Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie internetowej: link