„Dygot” Joanny Różniak z Grand Prix 14. Solanin Film Festival

Wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego film „Dygot” (2022) w reż. Joanny Różniak wraca z 14. edycji Solanin Film Festival z Grand Prix. Nagrodę przyznało Jury w składzie: Łukasz Ronduda, Karolina Bruchnicka, Michalina Łabacz, Mikołaj Trzaska (przewodniczący Jury) i Kuba Armata. Nagrodę przyznano za „pokazanie, że czułość niesie nadzieję na lepszy świat”.

Autorem zdjęć do filmu „Dygot” jest Łukasz Łatanik. Za kierownictwo produkcji odpowiadał Jakub Lebiedziński. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował prof. UŚ dr hab. Michał Rosa. Producentem filmu jest prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz.

Wśród laureatów festiwalu jest także film animowany „C`est la vie”, którego współreżyserem jest pracownik Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Wojciech Sankiewicz. „C`est la vie” otrzymało wyróżnienie w kategorii filmu animowanego za "kreatywność, inwencję i pomysłowość w mierzeniu się z najważniejszymi tematami we współczesnej formie".

Podczas 14. edycji Solanin Film Festival przyznano także kolejne nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Wśród nominowanych jest Katarzyna Sikorska za scenariusz filmu „Rozwiązanie” (2021). Nominacje aktorską otrzymał Mateusz Czwartosz za rolę m.in. w filmie „Dygot” (2022) Joanny Różniak. Filmy „Rozwiązanie”„Dygot” wyprodukowano w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Pełna lista laureatów: link

14. edycja Solanin Film Festival odbywała się w dniach 24-28 sierpnia w Nowej Soli.