Grand Prix, Nagroda Publiczności oraz Nagroda za najlepsze zdjęcia na 8. Przeźrocza Festiwal Filmowy

Przeźrocza Festiwal Filmowy / fot. Dariusz Gackowski

Wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego etiudy dokumentalne „Joanna d’Arc” (2022) w reż. Aleksandra Szamałka, „Autobus” (2022) w reż. Piotra Michalaka i „Uwięziona” (2021) w reż. Piotra Bielińskiego wyjeżdżają zwycięsko z 8. edycji festiwalu filmowego Przeźrocza w Bydgoszczy.

Grand Prix konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych BŁYSK OKA otrzymał Aleksander Szamałek za film „Joanna d’Arc” za „szorstki, poruszający i boleśnie szczery portret współczesnej kobiety walczącej”.

Nagroda za najlepsze zdjęcia powędrowała do Piotra Michalaka za film „Autobus” (reż. Piotr Michalak). Nagrodę przyznano za „baczną obserwację fragmentów rzeczywistości i koloryt podróży autobusem”.

Nagrody w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych BŁYSK OKA przyznało Jury w składzie: Marcin Borchardt, Krzysztof Gawronkiewicz i Weronika Płaczek.

Natomiast Nagroda Publiczności trafiła do filmu „Uwięziona” w reżyserii Piotra Bielińskiego. Autorami zdjęć do filmu są Marek Kita i Jan Barszczewski. Za kierownictwo produkcji odpowiadała Maja Krężel.

Część główna 8. edycji festiwalu filmowego Przeźrocza odbywała się w dniach 1-4 września w Bydgoszczy.