Międzynarodowa premiera „SOLILOQUIUM” Karoliny Monwid-Olechnowicz na Tirana IFF

W dniach 24-30 września odbywa się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tiranie. W konkursie VIDEO ART & EXPERIMENTAL odbędzie się międzynarodowa premiera filmu „SOLILOQUIUM” (2022) w reż. Karoliny Monwid-Olechnowicz. Wyprodukowany w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego film będzie walczył m.in. o przepustkę do Europejskich Nagród Filmowych.

Tirana International Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali kina krótkometrażowego i niezależnego na Bałkanach. Od kilku lat posiada status festiwalu kwalifikującego do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscara. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 24-30 września 2022.

Film „SOLILOQUIUM” w Albanii reprezentują reżyserka – Karolina Monwid-Olechnowicz oraz Sound Designer Szymon Orłowski (Dźwiękuje Bardzo).

Wyjazd Karoliny Monwid-Olechnowicz na to wydarzenie był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza z programu „Kultura Polska na świecie”.

Z kolei w Konkursie Głównym festiwalu o nagrody rywalizuje film "Iluzja" w reż. naszej wykładowczyni Marty Minorowicz. Zdjęcia do filmu zrealizował nasz absolwent i wykładowca dr hab. Paweł Chorzępa.