Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

„Rozwiązanie” i „Noc za Dnia” Katarzyny Sikorskiej z wyróżnieniami na Ukraina! Festiwal Filmowy i Seguin Film & Arts Festival

03.03.2022
„Rozwiązanie” / fot. Arkadiusz Powałka

Wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach etiudy „Rozwiązanie” i „Noc za Dnia” w reżyserii Katarzyny Sikorskiej wracają z wyróżnieniami z Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie oraz Seguin Film & Arts Festival w USA.

„Rozwiązanie” (2021) w reż. Katarzyny Sikorskiej otrzymało wyróżnienie jury społecznego w konkursie krótkometrażowym 7. edycji Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie. Jury społeczne w składzie: Justyna Chaberska, Marlena Ochońska, Łukasz Skórko, Michał Mielnik doceniło "podjęcie niezwykle trudnego i delikatnego tematu związanego z macierzyństwem zastępczym w kontekście relacji polsko-ukraińskich, walory estetyczno-techniczne oraz wysoki poziom warsztatu aktorskiego".

Autorem zdjęć do filmu „Rozwiązanie” jest Arkadiusz Powałka. Za kierownictwo produkcji odpowiadała Adrianna Orych. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawowali prof. UŚ dr hab. Michał Rosa i dr Łukasz Baka. Producentem filmu jest prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz.

Pełna lista laureatów: link

7. edycja Ukraina! Festiwal Filmowy odbywała się w dniach 21-29 października w Kinotece w Warszawie. Konkurs filmów krótkometrażowych był doskonałą okazją do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłoniono 24 filmy, zarówno fabularne, dokumentalne, jak i animowane, które były oceniane przez jury profesjonalne oraz jury społeczne.

Natomiast etiuda „Noc za Dnia” (2021) w reż. Katarzyny Sikorskiej otrzymała specjalne wyróżnienie w kategorii studenckiej na Seguin Film & Arts Festival. Festiwal odbywał się w dniach 29-30 października w Seguin, w stanie Teksas, w USA.

Autorem zdjęć do filmu „Noc za Dnia” jest Arkadiusz Powałka. Za kierownictwo produkcji odpowiadała Maria Kawalec. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował prof. dr hab. Filip Bajon. Producentem filmu jest prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz.