Warsztaty filmowe i nasze filmy, czyli Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Indiach!

Fot. Anna Huth

W New Delhi trwa aktualnie Habitat International Film Festival, w ramach którego Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego odgrywa ważną rolę, mianowicie dzięki Instytutowi Polskiemu w New Delhi udało zorganizować się warsztaty filmowe dla osób chcących poznać polskie kino od przysłowiowej kuchni.

Warsztaty filmowe w ramach HIFF 2023 poprowadzili dr Anna Huth, Grzegorz Paprzycki i Jakub Kopeć, za co należą się niemałe brawa. Według Kajusa Augustyniaka, a więc dyrektora Polskiego Instytutu w New Delhi, polskie warsztaty filmowe są największą atrakcją festiwalu i ich sukces objawia się między innymi w stosunku liczby chętnych osób do ilości wolnych miejsc. Słowa te niewątpliwie są drogocenną pochwałą w kierunku polskich szkół filmowych i jednocześnie nadzieją, że uda się wypracować pewną powtarzalność, mająca na celu promocje polskiej kinematografii jak i Polski sensu stricto w najbliższych latach.

Na zaproszenie organizatorów festiwalu mieliśmy przyjemność zaprezentować osiem filmów naszych studentów i absolwentów, cztery fabularne i cztery dokumentalne. Ponadto swój pokaz podczas HIFF 2023 miał również film pt. „Liczba doskonała” w reżyserii prof. Krzysztofa Zanussiego, wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ.

Habitat International Film Festival trwa od 17 do 26 marca 2023 roku w jednym z najważniejszych centrów kultury w New Delhi. Przez 10 dni ponad 60 filmów z 20 państw świata mogli zobaczyć indyjscy widzowie, przede wszystkim studenci miejscowych szkół artystycznych. Głównym partnerem obecnej edycji festiwalu jest Australia.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczyniają się do promocji polskiej kultury za granicą, w szczególności ślemy podziękowania dla Polskiego Instytutu w New Delhi za sfinansowanie przedsięwzięcia, następnie dla prowadzących warsztaty oraz twórców filmów