Donna Morong w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Krzysztof Szłapa

W zeszłym tygodniu studenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mieli okazję do zgłębienia swojej wiedzy na temat reżyserii castingu.

Wyjątkowym gościem naszego wydziału była Pani Donna Morong, bardzo doświadczona reżyserka castingu, pracująca m.in. w New York Theatre.

Ponad trzydzieści lat w zawodzie reżysera castingu, przed rozpoczęciem kariery sama była aktorką, a nadto dzieli się swoją wiedzą z innymi, młodymi ludźmi - pełniąc funkcję nauczyciela. Encyklopedia wiedzy praktycznej z zakresu pracy z aktorem na planie zdjęciowym.

W ramach wizyty Donny Morong odbyło się spotkanie w naszej sali kinowej, gdzie gośćmi byli również Anna Serdiukow (dziennikarka, członkini SFP) oraz Piotr Bartuszek (reżyser castingu). Kilkugodzinne spotkanie pozwoliło studentom wysłuchać inspirujących historii naszych gości, by następnie móc zadać pytania o zastanawiające ich aspekty omawianej materii.

W środę i czwartek prowadzone były zajęcia praktyczne w postaci warsztatów z udziałem aktorów, studenci kierunku Reżysera byli odpowiedzialni za zorganizowanie od kilku do kilkunastu scen, różniących się względem siebie co do poziomu trudności, zależnego od specyfiki danej sceny i charakterystyki aktorów.

W piątek Donna Morong prowadziła indywidualne konsultacje dla chętnych studentów, stanowiło to więc dobrą okazję do podsumowania minionych trzech dni i zestawieniu tychże skondensowanych myśli z opinią reżyserki.

Dziękujemy za wartościową wizytę, każdorazowo cieszą nas odwiedziny osób ze świata filmu - dzielących się z naszymi studentami tym, czego doświadczyli.

Spotkanie zawdzięczamy partycypacji w programie Jeden Uniwersytet - Wiele Możliwości. Program Zintegrowany POWER.