T4EU - Europejski Festiwal Kultury w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego

Krzysztof Szlapa

We wtorek w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego mieliśmy wyjątkową okazję gościć uczestników Transform4Europe w ramach Europejskiego Festiwalu Kultury!

Przyjęliśmy ponad 150 osób, studentów, doktorantów i pracowników uczelni, pochodzących z Niemiec, Bułgarii, Litwy, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Francji oraz Portugalii.

Po oficjalnej inauguracji, której przewodniczyła Dziekan naszego wydziału - dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ - uczestnicy rozdzielili się celem udania na warsztaty filmowe, zorganizowane przez studentów i wykładowców Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Pięć warsztatów filmowych dla uczestników T4EU:

Introduction to Filmmaking – Working with an Actor in the Film Studio

Podczas warsztatu uczestnicy mogli poznać proces pracy z aktorem, uczestniczyć w próbie przygotowującej do sceny, a na koniec zrealizować scenę przy użyciu profesjonalnego sprzętu filmowego.

Prowadzący: mgr Piotr Domalewski oraz mgr Tomasz Woźniczka

Color Grading – Creating a Unique Visual Look

Uczestnicy w naszej sali kinowej mieli okazję obejrzeć proces kolorkorekcji obrazu filmowego na przedstawionych przez prowadzącego materiałach filmowych. Chętne osoby mogły same spróbować swoich sił, kolorując pojedyncze klatki filmowe.

Prowadzący: dr Łukasz Baka

Film Camera Operating - Creative Movement

Uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu prowadzącego na temat ruchu kamery w filmie, a następnie przystąpili do realizacji krótkiej sceny fabularnej, korzystając z profesjonalnego sprzętu kamerowego takiego jak ronin, czy jazda kamerowa. Każdy z uczestników miał okazję stanąć za kamerą i spróbować swoich sił jako autor zdjęć filmowych.

Prowadzący: dr Andrzej Cichocki

Photography & Art of New Media

Uczestnicy warsztatu skupili się na wykorzystaniu technik plastycznych i fotografii analogowej przy projektowaniu okładek albumów muzycznych. W trakcie prac plastycznych, uczestnicy realizowali również swoje videoportrety w rytm klimatycznej muzyki.

Prowadzący: prof. Janusz Musiał

Advertising Photography Workshop

W przestrzeni Atelier Szkoły Filmowej uczestnicy warsztatu wysłuchali krótkiego wykładu na temat fotografii reklamowej, by później samodzielnie sfotografować siebie nawzajem oraz inne zaproponowane przez prowadzącego obiekty.

Prowadzący: mgr Filip Czernow

Screenings of Awarded Student Films

Ponadto uczestnicy T4EU Week mieli okazję obejrzeć 10 produkcji filmowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Po każdej projekcji uczestnicy chętnie wymieniali się spostrzeżeniami odnośnie obejrzanego filmu i tematów w nich podejmowanych.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wyjątkowego przedsięwzięcia. Bohaterów wydarzenia było wielu, warto z pewnością podziękować studentom kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, dzięki którym każdy z warsztatów przebiegł sprawnie.

Fotorelację przygotowaną przez niezawodnego Krzysztofa Szlapę mogą Państwo zobaczyć na naszym profilu w mediach społecznościowych, klikając w następujący link.