Relacja z ceremonii otwarcia Węgiel Film Festival

Fotorelacja autorstwa Krzysztofa Szlapy

10 maja rozpoczęło się bardzo ważne wydarzenie dla Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Mowa oczywiście o niczym innym jak jubileuszowej XX. edycji Węgiel Film Festival, jesteśmy dumni z możliwości bycia organizatorem tego wyjątkowego przedsięwzięcia wraz z Uniwersytet Śląski w Katowicach!

W środę w Kino Światowid odbyła się ceremonia otwarcia festiwalu, na której obecni byli JM prof. dr hab. Ryszard Koziołek - Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz - Dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego oraz Dyrektor Artystyczny WFF dr Jan P. Matuszyński i dr Anna Huth, Dyrektor Organizacyjny WFF.

Podczas ceremonii głos zabrali również członkowie Stowarzyszenia Artifices Artificibus - współorganizujący festiwal!

Po wystąpieniach Pani Dziekan oraz Dyrektorów festiwalu nastąpiło oficjalne otwarcie XX. Węgiel Film Festival, a uczestnicy wypełniający salę kinową mogli zanurzyć się w historię filmu pt. „Blue moon”, który to wyreżyserowany został przez jurorkę dwudziestej edycji WFF - Alinę Grigore.

Kierujemy ogromne podziękowania dla Partnerów Festiwalu:

• Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - współfinansujący
  • TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Filmweb, Legalna Kultura - partnerzy medialni
  • Dreamsound Studio, Dynamo Film, Editorium, Kino Świat - sponsorzy
  • Magnum Cocktail Bar - Klubo Galeria Mariacka - klub festiwalowy

Wczoraj, 11 maja w ramach Węgiel Film Festival w budynku Szkoły Filmowej odbywało się wiele festiwalowych atrakcji, jak również miejsce miały Dni Otwarte naszego wydziału o których informowaliśmy wcześniej. Podczas drugiego dnia festiwalu uczestnicy oraz kandydaci mieli okazję wziąć udział w:

• Bloku filmowym (Howling, Raw, FIXING THINGS, father.son, Alice, Mimmo, mommy and myself, Big Phat Party)
  • Warsztatach operatorskich z dr Łukaszem Baką (Dni Otwarte)
  • Pitchingach Student Film Market z Joanną Malicką i Kaliną Głowińską
  • Warsztatach reżysersko operatorskich z dr Andrzejem Kowalczykiem, prof. Bogdanem Dziworskim oraz prof. Filipem Bajonem (Dni Otwarte)
  • Masterclass: Jak operator czyta scenariusz? Z udziałem Piotra Sobocińskiego jr oraz dra Jana P. Matuszyńskiego
  • Konsultacje prac fotograficznych z prof. Januszem Musiałem oraz dr hab. Ryszardem Czernowem, prof. UŚ (Dni Otwarte)
  • Konsultacje scenariuszowe - dla filmów fabularnych konsultującymi byli dr hab. Beata Dzianowicz oraz mgr Jan Foryś (online), z kolei dla filmów dokumentalnych konsultującą była dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ (Dni Otwarte)
  • Konsultacje z producentem filmowym i wykładowcą na naszym wydziale - mgr Małgorzatą Domin (Dni Otwarte)
  • Prezentacja Studio Munka prowadzona przez Jerzego Kapuścińskiego i Michała Hudzikowskiego
  • Pokazy filmów Wajda School & Studio oraz Q&A z twórcami (Ptitsa, Na żywo) oraz warsztat pt. Development Kreatywny z udziałem Katarzyny Madaj-Kozłowskiej, Mara Tamkovich i Feliks Mirosław Mamczur
  • Warsztat: Budowa reportażu fotograficznego, prowadzony przez dr hab. Rafała Milacha, prof. UŚ (Dni Otwarte)
  • Pokaz filmu Marcina Wrony pt. „Chrzest”
  • Masterclass: Atelier Scenariuszowe, z Anną Bielak (tegoroczna jurorka) i dr Janem P. Matuszyńskim
  • Warsztat: Zawód kierownika produkcji, prowadzącą którego była Aneta Hickinbotham, a gościem specjalnym - prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz (Dni Otwarte)
  • Masterclass: Wokół scenariusza serialu „Wielka woda” z udziałem twórców tj. Jan Holoubek, Kinga Krzemińska, Kasper Bajon, Anna Kępińska oraz Maciej Kędziora
  • Koncert kwartetu skrzypcowego: Martyna Grohs, Kalina Dudczak, Roksana Krechowiecka oraz Wiktoria Zorychta
  • Drugi blok filmowy (The Visit, Going Alone, Yi yi, Laboratory NO.2, Days Without, Sea by the river and river by the sea, The Concubine)

Harmonogram całego festiwalu znajduje się w mediach społecznościowych Węgiel Film Festival oraz stronie internetowej (link). Zachęcamy do wzięcia udziału w festiwalu, następna taka okazja dopiero za rok!

Dziś w planach festiwalu między innymi spotkanie z Damianem Kocurem, pokaz etiud znanych absolwentów Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT, masterclass z udziałem Roberta Więckiewicza (prowadzącym dr Jan P. Matuszyński). Ponadto o godzinie 15:00 odbędzie się pokaz filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”, po którym nastąpi masterclass z udziałem reżysera tego filmu - Macieja Kawalskiego.

12-13.05 gości u nas Warszawska Szkoła Filmowa, a wraz z nimi warsztaty operatorskie z Filipem Pasternakiem, pokazy filmów i dużo, dużo więcej!