Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Premiera książki prof. UŚ dr. hab. Dariusza Pawelca – „Sztuka (w) realizacji wielokamerowej”

25.03.2025

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się książka prof. UŚ dr. hab. Dariusza Paweleca pt. „Sztuka (w) realizacji wielokamerowej”, wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.

prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec - realizator telewizyjny, operator, reżyser form dokumentalnych, reżyser świateł w przedstawieniach teatralnych i operowych.

Poniżej fragment książki:

    „Jeszcze kilka lat temu książka ta miałaby tytuł: Sztuka (w) realizacji telewizyjnej. Ostatnie lata, a szczególnie okres pandemii, nieprawdopodobnie zdynamizowały rozwój i dostęp do sprzętu do realizacji wielokamerowych. Już nie potrzeba wozu transmisyjnego, profesjonalnych kamer i ogromnego budżetu, żeby zrealizować wielokamerowo koncert, czy zrobić transmisję live z teatru. Dodatkowo, możliwość „dystrybucji” sygnału przez internet, pozwoliła potencjalnie dotrzeć do widowni nawet większej, niż konwencjonalna telewizja.

Niestety wiele realizacji pokazało, że jest duża przepaść między możliwościami technicznymi, a umiejętnościami praktycznymi osób, które zajęły się realizacjami wielokamerowymi. Trudno się temu dziwić, bo nie ma w Polsce żadnej publikacji na ten temat, a nauczyć się realizacji wielokamerowej można było tylko w szkołach filmowych, albo praktycznie, pracując w któreś ze stacji telewizyjnych. Również dostępne tutoriale w internecie przekazują wiedzę fragmentaryczne i nie zawsze pozwalają zrozumieć istotę pracy twórców realizacji wielokamerowych.

Książka traktuje reżyserów telewizyjnych, realizatorów wizji i światła, operatorów kamer jako ludzi pracujących na styku sztuki i technologii, w którym komponent artyzmu jest niezwykle istotny. Z drugiej strony element artyzmu można znaleźć tylko w części realizacji wielokamerowych, głównie tam, gdzie „tworzywem” jest sztuka, czyli w teatrze, muzyce, balecie. Stąd tytuł Sztuka (w) realizacji wielokamerowej. […]”

To pierwsza w Polsce publikacja poświęcona nie tylko technicznej stronie realizacji, ale też jej wymiarowi artystycznemu. Dla profesjonalistów, studentów i wszystkich, którzy chcą nie tylko rejestrować wydarzenia, ale też twórczo opowiadać obrazem.

Więcej informacji o książce pod linkiem.