"Ameryka" Aleksandry Terpińskiej wygrywa festiwal Sehsüchte w Poczdamie

America 2
Fotos z filmu "Ameryka", reż. Aleksandra Terpińska, zdj. Bartosz Bieniek
Trwa dobra passa filmu Ameryka, wyprodukowanego przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Informacja o kolejnym sukcesie dotarła z Poczdamu (Niemcy), gdzie film otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkiego metrażu tegorocznej edycji festiwalu Sehsüchte. To już dwunasta nagroda na koncie filmu dyplomowego studentów WRiTV: Aleksandry Terpińskiej (reżyseria i scenariusz) i Bartosza Bieńka (zdjęcia). Jury festiwalu, uzasadniając swój wybór, zwróciło uwagę na naturalną grę aktorską, ukazanie silnych konfliktów, urzekający język wizualny i śmiałe decyzje narracyjne. Jurorzy podkreślili, że każda filmowa klatka została wykorzystana do stworzenia obrazu postaci i opowiedzenia o ich marzeniach i pragnieniach. Reżyserkę doceniono także za umiejętne przedstawienie kontrastu pomiędzy radością życia bohaterek a pozornie pozbawionym nadziei brutalnym światem.

Sehsüchte jest czołowym europejskim festiwalem filmów studenckich. W tym roku odbywała się jego 45. edycja. W ubiegłych latach filmy, zrealizowane na Wydziale Radia i Telewizji, były wielokrotnie prezentowane w konkursach festiwalu. W 2011 roku nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Kuba Czekaj, reżyser filmu Twist & Blood. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.